Pirmiejį greičio rekordai – išbandymai automobiliams

Būtent šios aplinkybės ir nepaisė lenktynių rengėjai: iš pat pradžių jie nustatė Baretui skaičių, nurašytą iš… aviacijos rekordų lentelių maždaug 1100 km per valandą. Pirmąkart lenktynininkas pamėgino įveikti šią ribą 1979 m. rudenį. Tada trasoje ant druskos ežero Jutos valstijoje jo Budvaizeris pasiekė 1027 km per valandą greitį. Mažai! Gruodžio pradžioje lenktynininkas vėl pradeda šturmuoti rekordą. Kontroliniai prietaisai rodo 1060 km per valandą, o kiti, sekantys patį sportininką, — kad jis patyrė šoką.

Tačiau lenktynių rengėjų tai netrikdė. Jie įkalbinėja Baretą vėl sėsti prie maurojančios pabaisos vairo, žada padidinti apdovanojimą. Raketinės mašinos gamybą ir išbandymą finansuojančios firmos nė nebando slėpti savo egoistinių interesų: per vieną rekordinį važiavimą mašinos mazgai ir detalės atlaiko tokį rimtą egzaminą, kad paprastomis sąlygomis prireiktų daugelio mėnesių ir net metų. Svarbiausia — firmai reikalinga reklama.

Lenktynininkas sutinka rizikuoti. Mašiną greit nugabeno 1 karinį aerodromą netoli Los Andželo, kur yra specialus takas sunkiesiems lėktuvams bandyti.

Startas! Staigus trūktelėjimas ir prietaisai parodo skaičių 1190,377. Pergalės džiaugsmas ir… ūmus nusivylimas: rekordas neregistruojamas.

Rekordą išgelbėjo fizikai. Jie paaiškino, kad garso greitis priklauso ne tik nuo aukščio virš jūros lygio, bet ir nuo aplinkos tankio, sudėties ir, svarbiausia, temperatūros. Prie žemės, esant 20 laipsnių šilumos, jis lygus maždaug 1237, esant nuliui – 1194 km per valandą. Bet tą gruodžio rytą, kai vyko lemiamasis važiavimas, temperatūra aerodromo rajone buvo minus 6 laipsniai, o garso greitis – 1117 kilometrų per valandą.

Automobilių supirkimas Klaipėdoje

Rekordas buvo patvirtintas. O Baretas į šį pranešimą reagavo be ypatingo entuziazmo. „Tokia šlovė manęs nedžiugina, — pareiškė jis. — Niekam nepatarčiau kartoti panašių eksperimentų…”

Įdomu, kad greičio rekordų siekia ne vien vyrai. Pasaulio moterų greičio rekordą pasiekė indėnų kilmės amerikietė Ketė O’Neil. Ketė dirba kaskadininke Holivude. Jai priklauso apie 60 JAV ir pasaulio rekordų, pasiektų automobiliu, motorine valtimi, vandens slidėmis. O’Neil greičio ,rekordas raketiniu automobiliu — 995,521 km per valandą.

Nors greičio rekordai automobilių su raketiniais varikliais sausumoje pradėti šturmuoti prieš dvidešimt metų ir pasiekiami, kaip matėme, nelengvai, per palyginti neilgą laiką jie gana dažnai keitėsi.

Neseniai pasiektas garso greitį viršijantis rekordas simbolizuoja smarkiai padidėjusias mašinos ir žmogaus galimybes. galimybių išbandymo vardan, o ne trumpalaikės sensacijos ar triukšmingos reklamos tikslais ir turėtų būti siekiama visų tolimesnių rekordų.

Visiems suprantama fizinių pratimų reikšmė

Daugelis žmonių turi vadinamąjį tunelinį regėjimą